Różne techniki gry na gitarze

Wielu nastolatków pragnie, żeby umieć grać na gitarze elektrycznej. To stosunkowo wymagający aparat, aczkolwiek dzięki uporowi i regularnym treningom, da się efektywnie zapamiętać główne metody ułożenia dłoni. Warto również zaopatrzyć się w użyteczne pomoce.

Od czego rozpocząć?

Zanim rozpoczniemy edukację grania, warto dogłębnie obyć się z tonami, jakie generują gitary elektryczne. Osoby rozpoczynające mogą dodatkowo zaopatrzyć się w różnego typu przyrządy wspomagające grę. Pomocny może okazać się na przykład kapodaster do gitary, jaki stosuje się, by zwiększyć tonację, na skutek jednoczesnego dociśnięcia strun do gryfu w okolicy konkretnego progu.

Najbardziej popularne sposoby gry

Zarówno tenorowe ukulele, jak i gitara elektryczna, ma wiele metod wydobywania dźwięku. Wśród tych najpopularniejszych znajduje się m.in. legato. Chodzi tu o tego typu zespalanie brzmień, żeby gładko przechodziły jeden w drugi.

Kolejną metodą stał się tapping. To sposób opierający się na ”biciu” dźwięku na konkretnym progu, aktywując do tego prawy palec, najczęściej trzeci. Rozmaite modyfikacje tej metody stanowią fajne treningi, wspierające wytrenowanie sprawności grania na gitarze elektrycznej.

Należy także wspomnieć o tzw. sweepingu, mającym związek z artykulacją gitary. W nawiązaniu do tej metody mówi się o wydobywaniu sweepów, nazywanych także jako „zamiatania”, przy których konieczne jest kostkowanie wyłącznie z jednej strony. Potrzeba tu wysokiej sprawności i wyjątkowo dobrej synchronizacji obu dłoni.

W jaki sposób wyuczyć się metody grania?

Nauka grania na gitarze elektrycznej rodzi potrzebę systematyczności. Konieczne jest ponadto zaopatrzenie się w odpowiednie pomoce, takie jak na przykład gitarowy przetwornik. Są to urządzenia, których funkcją jest wyłapywanie mechanicznego wibrowania strun. Te zostają potem przetwarzane w sygnały elektryczne, pozwalające na uzyskanie pożądanego brzmienia.

Należy też dodać, że lekcje grania mogą zacząć też uczniowie leworęczni. W sprzedaży oferowane są też gitary elektryczne dla leworęcznych. Co więcej, w sklepach muzycznych można zamówić szeroką grupę akcesoriów ułatwiających grę, a w sieci dostępne są liczne przewodniki dla amatorów.